UNLP
UNL (Universālās tīkla valodas) programma


UNL programmas mērķis ir nodrošināt infrastruktūru saziņai ar universālo tīkla valodu (Universal Networking Language, turpmāk tekstā - UNL). UNL ir elektroniska valoda interneta vajadzībām, kas ļauj cilvēkiem no visas pasaules sazināties viņu dzimtajā valodā. Tā ir programmnodrošinājuma sistēma, kas atradīsies internetā un būs savietojama ar tīkla standarta pārlūkprogrammām. Kad sistēma būs pilnībā izstrādāta, jebkuram cilvēkam, kam ir pieeja internetam, būs iespēja "konvertēt" tekstu no dzimtās valodas uz UNL. Un otrādi, jebkuru tekstu UNL formātā būs iespējams "dekonvertēt" dzimtajā valodā. Nākotnē UNL palīdzēs sabiedrībai, zinātniekiem, biznesa, mediju, valsts un nevalstiskajām organizācijām pārvarēt valodu barjeru daudzās situācijās. Tā var būt jo īpaši noderīga tulkiem un tulkotājiem.

Sākotnēji UNL ietver sevī 15 valodu moduļu izstrādi: sešu oficiālo Apvienoto Nāciju Organizācijas valodu: angļu, arābu, franču, krievu, ķīniešu un spāņu. Pārējās ir: hindi, indonēziešu, itāliešu, japāņu, latviešu, mongoļu, portugāļu, taizemiešu un vācu valoda.2000.gadā ir iecerēts šo valodu serverus padarīt publiski pieejamus sabiedrībai. Līdz 2002.gadam UNL serviss tiks papildināts ar visām ES dalībvalstu valodām un līdz 2006.gadam - ar visām Apvienoto Nāciju Organizācijas 185 dalībvalstu valodām.


UNL projekts tiek izstrādāts Apvienoto Nāciju universitātes Padziļināto pētījumu institūtā (Institute of Advanced Studies of UNU, UNU/IAS) sadarbībā ar pētniecības grupām no visas pasaules. Latviešu valodas moduli izstrādā Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorija.

 

 

Dekonverters latviešu valodai


[UNL formātā]
[Angļu valodā]
[Arābu valodā]
[Franču valodā]
[Hindi valodā]
[Indonēziešu valodā]
[Itāliešu valodā]
[Japāņu valodā]
[Krievu valodā]
[Ķīniešu valodā]
[Latviešu valodā]
[Mongoļu valodā]
[Portugāļu valodā]
[Spāņu valodā]
[Taizemiešu valodā]
[Vācu valodā]UNL Center, UNU/IAS,
53-67, Jingumae 5-chome,
Shibuya-ku Tokyo 150-8304, Japan
Telef.: 81-3-5467-5547
Fakss: 81-3-5467-2324
E-pasts: unlcenter@unl.ias.unu.edu


    UNU/IAS         UNLD FOUNDATION